2017 Ortaöğretim Kurumlarına (Liselere) Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme E-Kılavuzu

2017 Ortaöğretim Kurumlarına (Liselere) Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme E-Kılavuzu

 

 

!!! 8. Sınıflar E-Kılavuzun Tamamını Mutlaka Okuyun…

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ortaöğretim kurumlarına geçiş uygulaması tercih ve yerleştirme kılavuzunu yayımladı. Milli Eğitim Bakanlığınca yayımlanan kılavuza göre, 30 Haziran'da Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) açıklanacak. Liselere geçiş tercihleri ise 14-24 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak.

 

Yayımlanan 2017 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzuna göre, 8'inci sınıfta öğrenim gören ve tercihte bulunan tüm öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri, YEP üstünlüğü, tercih önceliği, okul kontenjanı esasına göre yapılacak.

 

Liselere geçiş için öğrenciler 25 okul tercih edebilecekler. Kılavuza göre yedek yerleştirme yapılmayacak olup, özel öğretim kurumlarına kesin kaydını yaptıranlar, tercih hakkını kullanmış sayılacak. Tercih başvurusunda bulunmayan ve hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler açık öğretim kurumlarına yerleştirilecekler.

 

Açık öğretim kurumlarına yerleştirilen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil isteğinde bulunabilecekler. Bu öğrencilerin, talep etmeleri halinde nakil mevzuatına göre boş kalan kontenjanlara 11-14 Eylül 2017 tarihleri arasında, 3 tercih alınarak YEP üstünlüğüne göre il veya ilçe sınırları içerisinde yerleştirmeleri yapılacak.

 

Milli Eğitim Bakanlığı liselere yerleştirme sonuçlarını 11 Ağustos 2017 tarihinde açıklayacak. Tematik Mesleki ve Teknik Anadolu liselerine kayıtlar 3-13 Temmuz tarihlerinde yapılacak. Güzel sanatlar lisesi, spor lisesi, klasik sanatlar ve musiki, görsel sanatlar ve spor programı/projesi uygulayan Anadolu imam hatip liselerine öğrenci kayıtları 21 Temmuz'da yapılacak. ]

ı

Share

Yazar Hakkında

Küsuratsız Pi

Küsuratsız Pi

Yorum Yok

Bir Cevap Yazın

İşlemdeki Boş Kutucuğa Uygun Sayıyı Rakamla Yazınız! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.